رفع شوره آجر نما

محافظت و رفع شوره آجر نما با پوشش نانو نما

کیفیت ساخت و تمیزی نمای ساختمان، مهم‌ترین نقش را در زیبا و نوساز به نظر رسیدن بنای شما ایفا می‌کند. نماهای آجری یا سنگی که سطح آن‌ها با شوره، سفیدک، خزه یا جلبک پوشانده شده، نه تنها از ارزش ملک می‌کاهند بلکه تصویر ناخوشایندی از سهل‌انگاری ساکنان در مراقبت از ساختمان القا می‌کنند. خبر خوب این که برای این موضوع راه حل آسانی وجود دارد.

برای آگاهی از روش محافظت از نماهای آجری و سیمانی و رفع شوره آجر با پوشش نانو نما و چسب بتن، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

علت شوره زدن آجر نما چیست؟

برای رفع آلودگی‌هایی همچون شوره و سفیدک و جلوگیری از ایجاد آن، نخست باید بدانید این مسئله در اثر چه عواملی پدید می‌آید. همان طور که می‌دانید آبی که به طور روزمره و در فعالیت‌های ساختمانی از آن استفاده می‌کنیم، حاوی نمک‌های محلول و املاح معدنی زیادی است.

علت شوره زدن آجر نما چیست؟

البته بسته به موقعیت جغرافیایی و نوع آب هر منطقه این املاح می‌توانند به لحاظ کمی و کیفی با یکدیگر متفاوت باشند. از این آب در ساخت ملات و دوغابی که برای اتصال آجر و سنگ نما به آن احتیاج داریم استفاده می‌گردد و به تدریج با خشک شدن ملات، رطوبت آن به سطح خارجی آجر راه می‌یابد. شوره و سفیدک در واقع همان نمک‌های محلولی هستند که در اثر تبخیر شدن آب، روی سطح به جا مانده‌اند.

عواملی مثل بارندگی و جذب رطوبت توسط نما (سرایت آن به ملات)، ترکیبات موجود در آجر، نمک‌ها و ناخالصی‌های موجود در شن و ماسه، شست‌وشو با اسید، واکنش‌های سیمان ملات با آجر یا سنگ نما و … می‌توانند به هر نحوی باعث به جای ماندن املاح پودری‌شکل بر روی سطح نما گردند.

با این توضیح به نظر می‌رسد که شوره زدن آجر نما غیرقابل اجتناب است، چون آجر از 5 وجه خود با ملات تماس دارد و سیمان هم دارای ترکیباتی است که به ایجاد پدیده شوره و سفیدک دامن می‌زند. اما خوشبختانه محققان علم شیمی در این زمینه بیکار نمانده و با ساخت محلول پوششی بسیار قوی، به یاری شما آمده‌اند.

در ادامه ابتدا به روش‌های تمیز کردن شوره آجر نما می‌پردازیم و سپس محصولی را معرفی می‌کنیم که شما را از کار پرهزینه و پرزحمت شستن نما در فواصل زمانی نزدیک، بی‌نیاز می‌کند.

 

علت شوره زدن آجر

شوره آجر با چه نمک‌هایی ایجاد می‌شود؟

شوره آجر نما همیشه یک عامل مشخص ندارد و تحت تأثیر عوامل مختلفی می‌تواند ایجاد شود. بر این اساس انواع شوره‌ها را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

  1. شوره‌های سولفاتی (سولفات کلسیم/ سولفات سیدیم/ سولفات پتاسیم): عامل ایجاد این نوع شوره‌ها، اغلب استفاده از ملات حاوی سولفات یا گچ خصوصا در بندکشی آجرها است.
  2. شوره‌های کلروری (کلرید پتاسیم/ کلرید سدیم/ کلرید وانادیوم): استفاده نادرست از جوهر نمک غلیظ برای رفع شوره کربناتی و وجود ترکیبات کلروری در سنگ یا آجر نما، باعث ایجاد این نوع شوره‌های می‌شود. لازم به ذکر است که ترکیبات کلروری می‌توانند به تخریب ملات نما منجر شوند.
  3. شوره‌های کربنات‌دار(کربنات کلسیم/ کربنات پتاسیم/ کربنات سدیم): زمانی که از ملات آهک و سیمان برای چسباندن آجرها استفاده گردد، ترکیب کلیسیم هیدروکسید موجود در آن با هوا و آب، منجر به تولید کلسیم کربنات می‌شود که نوع خاصی از شوره آجر نما است. استفاده از آب سخت با مقادیر آهک زیاد، همین تأثیر را به همراه دارد.
  4. شوره نیتراتی: در صورتی که آجر با مواد آلی مثل گیاهان پوسیده و محصولات نیترات‌دار در تماس باشد، می‌تواند با جذب این عامل در حضور رطوبت، ابتدا دچار لکه و سپس شوره گردد.

4 روش معجزه آسا برای رفع شوره آجر نما

برای جلوگیری از ایجاد شوره، بهترین راه ممکن واترپروف کردن نما و جلوگیری از امکان سرایت رطوبت به ترکیبات آجر و ملات است. اما برای ساختمان‌هایی که در حال حاضر درگیر این پدیده هستند، چه راه حلی وجود دارد؟ قدم اول تمیز کردن کامل نما و شست‌وشوی اصولی آن با روش‌های زیر است:

1- شست‌وشو با فشار آب

شست‌وشو با واترجت که تکنولوژی استفاده از آب با فشار و سرعت بسیار زیاد است، راه مناسبی برای پاک کردن شوره از سطح نما به حساب می‌آید. در این روش نیازی به استفاده از انواع شوینده‌ها نیست و تنها با تمرکز فشار آب در هر نقطه، نما به طور کامل تمیز می‌شود. پس از شست‌وشو سطح باید کاملا خشک گردد تا مجددا در اثر تبخیر، سفیدک ایجاد نشود.

شست‌وشو با فشار آب

2- رفع شوره به روش برس زنی خشک

با کمک فرچه سیمی یا برس به راحتی می‌توان سطح نما را پاکسازی کرد. رفع شوره آجر با برس روشی کم‌هزینه‌ است که سطح را برای آب‌بندی آماده می‌کند.

3- پاک کردن شوره با جوهرنمک یا سرکه

یکی از آسان‌ترین راه‌های از بین بردن شوره آجر، استفاده از محلول آب گرم و اسید است. ماده اسیدی می‌تواند جوهرنمک، فسفریک اسید یا حتی سرکه باشد. جهت کسب اطلاع از نسبت ترکیب آب و اسید، حتما از فروشنده سؤال کنید یا اطلاعات درج‌شده روی محصول را مطالعه نمایید.

4- پوشش نانونما: بهترین روش برای جلوگیری از سفیدک زدن آجر

در بخش قبل با روش‌های رایج شست‌وشوی شوره آجر نما آشنا شدید. اما این روش‌ها به تنهایی، نمی‌توانند برای همیشه ظاهر ساختمان شما را زیبا و تمیز نگهدارند. مسئله مهم‌تر این که برخی از شوره‌ها حاوی نمک‌هایی هستند که به تدریج باعث فرسایش سنگ یا آجر نما می‌شوند. طبیعتا با هزینه‌ زیادی که صرف نماسازی و تمیزی آن کرده‌اید، نمی‌خواهید در اولین بارندگی، دوباره شاهد بروز شوره و سفیدک باشید.

محصول پوشش نانو نمای سهند شیمی

پوشش نانو نما lily سهندشیمی

برای دفع همیشگی شوره‌ها و جلوگیری از جذب رطوبت توسط آجر و ملات، بهترین و مؤثرترین کار استفاده از پوشش عایق‌کننده در نمای ساختمان است. پوشش نانونما عنوان رایجی است که برای محصول آبگریزکننده نما استفاده می‌شود. پس از مصرف این محصول، سطوح سنگی و آجری نما حالتی شبیه به برگ آبگریز گیاهان پیدا می‌کنند.

برای مثال در برخورد با گیاه نیلوفر آبی حتما مشاهده کرده‌اید که برگ آن آب را جذب نمی‌کند، بلکه قطرات کروی آب روی گیاه سر می‌خورند. محصول آبگریزکننده نما با افزایش زاویه تماس بین سطح و رطوبت و همچنین کاهش نیروی چسبندگی سطحی، مانع جذب آب به درون روزنه‌ها و مکیده شدن توسط آجر می‌شود.

آبگریزکننده و پوشش نانو نما Lily محصولی از شرکت سهندشیمی است که کاربرد گسترده‌ای در آبگریز ساختن انواع نماها اعم از سفالی، آجری، سنگی، چوبی و حتی کاهگلی دارد. کاهش قابل توجه چسبندگی سطحی بین آب و مصالح نما، باعث می‌شود در زمان بارندگی، گرد و غبار و آلودگی‌هایی که روی سطح وجود دارند، همراه با آبی که جذب آن به حداقل رسیده، فرو بریزند و اصطلاحا نما قابلیت خود تمیزشوندگی پیدا کند.

برای آشنایی بیشتر با محصول نانو سنگ نما Lily سهند شیمی ویدئوی زیر را مشاهده نمایید:

محصول آبگریزکننده سبب افزایش دوام هر نمایی اعم از سیمانی، بتنی، آجری و … می‌شود. در فصول سرد سال در اثر بارندگی، حجم قابل توجهی از رطوبت به درون نماهای سیمانی، بتنی و … نفوذ می‌کند.

این آب با یخ بستن دچار انبساط می‌شود و در اثر افزایش حجم می‌تواند سبب پوسته پوسته شدن، ترک خوردن لایه‌ها و تخریب بافت بتن، سیمان، سنگ یا آجر شود. محصول آبگریزکننده با جلوگیری از نفوذ آب در سطوح، طول عمر نما را افزایش خواهد داد.

کاربرد سریع و آسان یکی دیگر از مزیت‌های شگفت‌انگیز پوشش نانونما است. میزان مصرف این محصول تا حد زیادی به خصوصیات و میزان جذب آب سطح زیر کار وابسته است. اگر میزان جذب زیاد باشد، یک لیتر از محصول تقریبا 5 مترمربع را پوشش می‌دهد و اگر میزان جذب آب سطح کم باشد، یک لیتر از آن برای 10 مترمربع نما کفایت می‌کند.

بنابراین هر لیتر از محصول آبگریزکننده نما Lily برای 5 تا 10 مترمربع از سطوح مختلف پاسخگو خواهد بود. پس از آماده‌سازی نما (تمیز و خشک کردن آن) تنها کافی است محلول را دو مرتبه به صورت خیس رو خیس با قلمو یا اسپری اعمال کنید.

به خاطر داشته باشید که این شیوه آبگریز ساختن نما، در فواصل زمانی 3 تا 5 سال (بسته به شرایط آب‌وهوایی) باید تجدید شود.

محافظت از نمای سیمانی و بتنی با چسب بتن

نماسازی در برخی از سازه‌ها با سیمان یا انواع پنل‌های بتنی جدید مثل GFRC انجام می‌شود. متأسفانه نماهای سیمانی و بتنی نیز مثل آجر، پیوسته در معرض ایجاد شوره و سفیدک قرار دارند. در هنگام خشک شدن بتن، آب مصرفی در آن که حجم قابل توجهی دارد، به آرامی تبخیر می‌گردد.

آبی که به سطح بتن رسیده می‌تواند حاوی املاح و نمک‌های محلولی باشد که در فرایند تبخیر به جا مانده و به شکل شوره سطح را می‌پوشانند. این نمک‌ها علاوه بر زشت و کثیف نشان دادن ظاهر ساختمان، به تدریج به بافت مصالح آسیب می‌رسانند و موجب تخریب اعضای داخلی می‌شوند. بنابراین جهت محافظت از نمای سیمانی و بتنی باید هم در مرحله ساخت و هم برای عایق‌بندی رطوبتی از متریال مناسب استفاده گردد.

محافظت از نمای سیمانی و بتنی با چسب بتن

چسب بتن سهند شیمی یکی از کارامدترین محصولات نوین در جهت کاهش نفوذپذیری المان‌های بتنی و سیمانی است. بسیاری از پیمانکاران در فرایند ساخت حوضچه‌های بتنی و استخرهای سیمانی، برای تهیه ملات یا یک لایه پوششی با نفوذپذیری کم از چسب بتن استفاده ‌‎می‌کنند.

چسب بتن سهند شیمی

چسب بتن پلیمری سهندشیمی

افزودن چسب بتن در زمان ساخت ملات و اعضای بتنی از دو جهت حائز اهمیت است. نخست آن که این محصول با تقویت مقاومت فشاری و جلوگیری از ایجاد و گسترش ترک‌ها، دوام بتن را افزایش می‌دهد. و دوم این که اثر کاهنده‌ای روی میزان نفوذپذیری دارد.

بنابراین اگر قصد محکم‌کاری دارید و یا تمیزی، زیبایی و ماندگاری نمای ساختمان برایتان از اهمیت زیادی برخوردار است، توصیه می‌کنیم در مراحل اولیه اجرای نما به فکر استفاده از چسب بتن باشید. به خاطر داشته باشید حتی در صورت استفاده از محصول چسب بتن، حتما باید پوشش آبگریزکننده Lily را روی سطح نما اعمال کنید، تا به عملکرد موردانتظار خود دست یابید.

 

ترمیم سازه های بتنی

در ویدئوی زیر با کمک پودر بندکشی و رزین تقویت کننده ملات (لاتکس) به ترمیم و آماده سازی سازه بتنی استخر می پردازیم.برای سفارش و استعلام قیمت رزین تقویت کننده ملات (لاتکس) به لینک زیر مراجعه نمایید:

جمع‌بندی

استفاده از آجر، سنگ، مصالح مرکب، انواع پنل‌های بتنی و … بار دیگر و به شکل امروزی در زمینه معماری و نماسازی مدرن، رواج پیدا کرده است. به دلیل هزینه بالای ساخت، شست‌وشو و نگهداری نماهای ساختمانی، بهترین و به‌صرفه‌ترین راه، استفاده از متریال کارامد جهت آب‌بندی سطوح و رساندن درصد جذب رطوبت به حداقل است.

جهت رفع شوره آجر نما، جلوگیری از ایجاد سفیدک، تمیز ماندن نما در طولانی‌مدت و دریافت مشاوره تخصصی در خصوص خرید محصولات سهندشیمی با کارشناسان ما ارتباط حاصل نمایید.

سوالات متداول راجب رفع شوره آجرنما

آبگریزکننده و پوشش نانو نما Lily محصولی از شرکت سهندشیمی است که کاربرد گسترده‌ای در آبگریز ساختن انواع نماها اعم از سفالی، آجری، سنگی، چوبی و حتی کاهگلی دارد و بکارگیری آن جدیدترین متد برای رفع شوره و سفیدک آجر های نما محسوب می شود.

نماهای سیمانی و بتنی نیز مثل آجر، پیوسته در معرض ایجاد شوره و سفیدک قرار دارند.چسب بتن سهند شیمی یکی از کارامدترین محصولات نوین در جهت کاهش نفوذپذیری المان‌های بتنی و سیمانی است.

 انواع شوره‌های آجرنماها را می‌توان به 4 زیر دسته‌ شوره‌های سولفاتی، شوره‌های کلروری، شوره‌های کربنات‌دار، شوره های نیتراتی تقسیم بندی نمود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + بیست =

سبد خرید